ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Co dělat když?

Co dělat, když najdete psa na ulici?

Kontaktujte obecní/městský úřad či útulek, případně policii, nejlépe městskou. Informujte se u místních, zda někdo zvíře nehledá, nález nahlaste útulku, psa vyfoťte a dejte na FB i psího detektiva, právě tam ho majitel pravděpodobně bude hledat nejdříve. Případně nechte nalezeného psa zkontrolovat u veterináře, zda nemá čip. Pokud není pes nějak agresivní a je malý nebo přátelský, vyčkejte se psem do příjezdu policie, aby se opět nezatoulal. Pokud jde o malé obce nebo nezájem úřadů psa převzít, vemte ho k sobě a nenechávejte na ulici, aby ho nesrazilo auto. Buď se najde majitel nebo jiné řešení, ale myslete hlavně na to, že zvíře si samo nepomůže.

Co dělat, když najdete sraženého psa nebo kočku?

Pokud je zvíře živé, okamžitě volejte místní městskou policii, aby zvíře vyzvedli a převezli do místního útulku k veterináři. Pokud jde o obce, které nemají nasmlouvané útulky nebo nebude zájem řešit případ, pak buďte lidští, zvíře opatrně naložte a odvezte na veterinu sami. Vždy by mělo být na prvním místě poskytnutí první pomoci v podobě veterinární péče a až poté řešit čip a komu pes patří. Pokud by se majitel nenašel, vždy je možné oslovit o pomoc s úhradou nákladů na léčbu nějakou místní organizaci nebo spolek, který by třeba udělal sbírku.

Kam se obrátit pokud máte podezření na zanedbání péče nebo týrání?

Jaký je správný postup při oznámení týrání zvířete na známého pachatele:

  • Napsat si kontaktní údaje majitele týraného zvířete (bydliště, jméno, příjmení... apod.)
  • Napsat si, jakým způsobem k týrání dochází, jakých metod se užívá. Pokud jste byli svědkem přímo konkrétní situace, popište danou situaci i s časovými údaji
  • Pořídit důkazy, pokud je to možné (fotografie, video... apod.)
  • Ke všem písemným záznamům pořiďte kopie
  • Obrátit se na Policii České republiky, městskou policii, krajský či obecní úřad, místní spolek nebo organizaci za práva zvířat, krajskou veterinární správu

Pokud jde o vašeho souseda nebo známého, nebojte se a slušnou formou vyslovte nesouhlas s jeho chováním, pokuste se od něj zvíře získat. Pokud se nezeptáte, nevíte, zda o něj má zájem a není mu jen přítěží. Pokud by se zvíře odebralo a předalo do péče nějaké organizaci nebo přímo někomu, kdo by nabídl lepší podmínky, pak je to nejlepší a nejrychlejší cesta pomoci. 

Úřady jsou většinou plné neochotných lidí, kteří mají na vše čas, ale zvířeti může jít o život.

Je lepší poradit se s nejbližší organizací, která má zkušenosti. Hlavně nebuďte pasivní a nespoléhejte se, že pomůže někdo jiný.

Co potřebujete znát při koupi štěněte nebo dospělého psa či kočky

  1. Nepřebírejte zvíře někde na ulici, ale chtějte vidět podmínky, ve kterých žilo. Pokud jde o štěňata/koťata, chtějte vidět oba rodiče, nebo alespoň matku.
  2. Vždy sepisujte darovací nebo kupní smlouvu na zvíře, která se sepisuje na základě občanských průkazů, prodávající, kupující včetně adres a rodného čísla, dále se uvádí předmět koupě, nebo daru, kde musí být popis zvířete, věk, čip a zapsáno předání očkovacího průkazu, který musí být platný.
  3. Nezapomeňte napsat i kupní cenu za kterou zvíře pořizujete.
  4. Štěňata a psi starší 3 měsíců musí mít všichni bez výjimky čip od prodávajícího! Je třeba zkontrolovat také řádné odčervení i očkování. 
  5. Nekupujte psy ve špatném stavu bez očkování a čipu nebo z množíren v domnění, že pomáháte. Bohužel právě tímto jednáním podporujete další množení a utrpení rodičů štěňat a koťat, kteří celý svůj život živoří převážně v klecích.
  6. Buďte příkladem a nechte svého psa nebo kočku kastrovat.
  7. Podpořte skutečnou záchranu. Jak? Adopcí psů a koček z útulků a spolků... Nekupujte – adoptujte!